Na stronie używamy plików cookie do gromadzenia anonimowych informacji o ruchu dla niektórych funkcji strony i do ukierunkowanych reklam. Jeśli ich nie włączysz, możesz je ustawić tak, aby blokowały / usuwały je w przeglądarce komputera w dowolnym momencie.
Fypryst roztwór do nakrapiania dla średnich psów (pomiędzy 10-20 kg).
Do zapobiegania i leczenia infestacji psów spowodowanych przez pchły, kleszcze lub wszy włosowe.
Do zapobiegania i leczenia infestacji psów spowodowanych przez pchły (Ctenocephalides spp.), kleszcze (gatunki Rhipicephalus, gatunki Dermacentor, gatunki Ixodes).
Do zapobiegania i leczenia alergicznego zapalenia skóry psów spowodowanego przez ugryzienie pchły.
Do zapobiegania i leczenia wszawicy psów (infekcja sierścienia psiego Trichodectes canis)
Do zapobiegania i leczenia infestacji kotów spowodowanych przez pchły (Ctenocephalides felis) lub kleszcze (gatunki Rhipicephalus, gatunki Dermacentor, gatunki Ixodes).
Do zapobiegania i leczenia alergicznego zapalenia skóry kotów spowodowanego przez ugryzienie pchły.
Do zapobiegania i leczenia wszawicy kotów (infestacji wszoła Trichodectes canis) Leczenie i przeciwdziałanie infestacji
Substancją czynną roztworu do nakrapiania Fypryst jest fipronil, który działa na pchły i na kleszcze specyficznym mechanizmem działania. Fypryst roztwór do nakrapiania gromadzi się w składnikach lipidowych skóry i mieszków włosowych, a potem stale uwalniany jest z mieszków włosowych na skórę i na sierść, co powoduje długotrwały efekt.
Przeciwwskazania:
Z powodu braku danych preparatu nie stosować w przypadku szczeniaków młodszych od 8 tygodni życia i/lub mniejszych niż 2 kg wagi ciała. Nie stosować u chorych (cierpiących na ogólnoustrojowy proces chorobowy, gorączkujących) lub zwierząt rekonwalescentów.
Nie można go stosować u królików ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich skutków ubocznych, a nawet zgonu.
Preparat przeznaczony jest do aplikacji psów. Nie można stosować u kotów ponieważ może doprowadzić do przedawkowania.
Specjalne ostrzeżenia dla wszystkich gatunków docelowych: należy unikać, żeby preparat miał kontakt z oczami zwierzęcia.
Szczególne środki ostrożności dotyczące stosowania:
Szczególnie środki ostrożności dla aplikowanych zwierząt
Już przyczepione kleszcze należy usunąć przed zastosowaniem preparatu, żeby zmniejszyć ryzyko zakaźnych chorób. Ważne jest zwrócić uwagę na to, żeby produkt był zastosowany w takim miejscu, skąd zwierzę nie jest w stanie go zlizać i zadbać również o to, żeby zwierzęta nie lizały się nawzajem po zabiegu.
W ciągu 2 dni po zastosowaniu preparatu należy unikać kąpieli/zanurzania w wodzie oraz częstszej kąpieli niż raz w tygodniu, ponieważ nie przeprowadzano badań na sprawdzenie tego, w jaki sposób wpływa to na skuteczność preparatu.
Przed aplikacją można stosować szampony zmiękczające, natomiast okres ochrony przeciw zapchleniu redukuje się do ok. 5 tygodni, jeśli odbywa się to co tydzień po zastosowaniu preparatu.
Podczas 6 tygodniowego badania cotygodniowe stosowanie szamponu zawierającego 2% chlorheksydyny nie miało wływu na skuteczność preperatu przeciw pchłom. Po stosowaniu przez 2 dni nie można pozwolić psom na pływanie w wodach naturalnych.
Pojedyncze kleszcze mogą zasiedlić się. Z tego powodu, w niesprzyjających warunkach nie można całkowicie wykluczyć przeniesienia chorób zakaźnych szerzonych przez kleszcze. W ciągu 24-48 godzin po infestacji kleszcze giną i odpadają – z reguły bez tego, żeby zdążyły napić się krwi. Nie można wykluczyć zasiedlenia pojedynczego kleszcza po zabiegu podczas działania preparatu.
Pchły zwierząt trzymanych dla hobby często infekują koszyk zwierzęcia, jego ściółkę, dywany regularnie służące do odpoczynku i przedmioty wyposażenia wnętrz –w przypadku masowego zakażenia oraz przy wprowadzaniu czynności ochronnych, należy je zdezynsekować odpowiednimi środkami owadobójczymi, ponadto regularnie odkurzać.
Specjalne środki ostrożności dotyczące osoby obsługującej zwierzęta.
Preparat może spowodować podrażnienie błony śluzowej i oka, dlatego należy unikać, żeby dostał się do jamy ustnej lub oka.
W przypadku zwierząt i osób ze znaną nadwrażliwością na środki owadobójcze i alkohol należy unikać kontaktu z roztworem Fypryst do nakrapiania. Z należytą ostrożnością należy zapobiec, aby zawartość pipety była w kontakcie z palcami ręki. Jeśli jednak to nastąpi, ręce należy umyć mydłem i wodą.
Jesli roztwór przypadkowo trafi do oka, starannie należy wypłukać wodą.
Po stosowaniu preparatu trzeba umyć ręce.
Dopóki miejsce aplikacji nie wyschnie, do tego czasu nie wolno zwierząt głaskać i nie wolno pozwolić dzieciom bawić się z nimi. Dlatego zaleca się przeprowadzenie zabiegu na zwierzętach nie w ciągu dnia, lecz należy to zrobić wczesnym wieczorem i nie wolno pozwolić na to, żeby aplikowane zwierzęta spały wraz z gospodarzem (zwłaszcza z dziećmi).
Podczas zabiegu nie wolno palić, jeść i pić.
Uboczne skutki (częstotliwość i nasilenie):
W przypadku zlizania może wystąpić krótkotrwały ślinotok, głównie z powodu charakteru materiału nośnego. Spośród nadzwyczajne rzadkich, podejrzewanych ubocznych skutków zostały zgłoszone przejściowe reakcje skórne w miejscu aplikacji (złuszczanie, miejscowe wypadanie sierści, swędzenie, zaczerwienienie) i swędzenie występujące na całym ciele lub wypadanie sierści. Wyjątkowo zaobserwowano ślinotok, odwracalne objawy neurologiczne (przeczulica, letarg, objawy nerwowe), wymioty lub problemy z oddychaniem.
Uniknąć przedawkowania.
Stosowanie podczas ciąży, laktacji lub podczas znoszenia jaj:
Bezpieczeństwo produktu sprawdzali na sukach w ciąży oraz karmiących przeznaczonych do hodowli, które zostały aplikowane ilością odpowiadającą najwyżej potrójnej zalecanej maksymalnej dawki. Fypryst roztwór do nakrapiania można stosować na sukach w ciąży lub karmiących przeznaczonych do hodowli.
Interakcje z lekarstwami i inne rodzaje interakcji: Nieznane.
Sposób dawkowania i stosowania:
Jednoporcyjna pipeta o pojemności 1,34 ml dla psów pomiędzy 10-20 kg, ale najwyżej 40 kg wagi ciała.
Ten sposób stosujemy najmniejszą zalecaną dozę fipronilu (6,7 mg/kg).
Wobec braku badań oceniających nieszkodliwość preparatu pomiędzy każdym zabiegiem powinny upłynąć co najmniej cztery tygodnie.
Zabieg jest zalecany co miesiąc, jeśli jest wielkie ryzyko nawrotu infestacji pcheł, w przypadku alergicznego zapalenia skóry spowodowanego przez ugryzienie pchły lub jeśli jest potrzeba kontroli infestacji kleszcza oraz jeśli pies jest często kąpany w szamponach hipoalergicznych i zmiękczających. Jeśli nie ma poważnego ryzyka infestacji pcheł lub kleszczy, wtedy roztwór do nakrapiania można stosować co drugi-trzeci miesiąc.
Sposób stosowania: Do zewnętrznego stosowania na skórę.
Instrukcja stosowania: Wyjąć jednoporcyjną pipetę z trójwarstwowej torebki. Trzymać jednoporcyjną pipetę w pozycji pionowej, a potem z ruchem obrotowym zdjąć nakrętkę ochronną. Odwrócić nakrętkę i drugim końcem załóżmy z powrotem na jednoporcyjną pipetę. Zaciskając nakrętkę i ruchem obrotowym złamać zamknięcie pipety, a potem usunąć nakrętkę z jednoporcyjnej pipety.
Przez rozczesanie sierści zwierzęcia w miejscu pomiędzy łopatkami sprawić, by skóra stała się widoczna. Umieścić końcówkę jednoporcyjnej pipety na skórze, potem kilka razy przyciskając pipetę opróżnić jej zawartość bezpośrednio na skórę.
Preparat działa przeciw zapchleniu do dwóch miesięcy, przeciw kleszczom najwyżej do 4 tygodni w zależności od wymiaru infestacyjnego obciążenia środowiskowego. Pchły zabija po infestacji w ciągu 24 godzin.
Przedawkowanie (objawy, środki nadzwyczajne, antidotum), jeśli jest potrzebne: Podczas badań potwierdzających bezpieczeństwo produktu w przypadku rasy docelowego zwierzęcia wykonano w laboratoriach na 8 tygodniowych szczeniakach i rozwijających się psach o 2 kg wagi ciała jednorazowo pięciokrotnią dozą zalecanej dawki nie wykazywały żadnych niepożądanych skutków. Jednakże, w przypadku przedawkowania może zwiększać się ryzyko wystąpienia działań ubocznych (patrz punkt 4.6) i dlatego zwierzęta należy aplikować jednoporcyjną pipetą o wymiarze odpowiednim do ich wagi ciała.
Produkuje: KRKA, d.d., Novo mesto Šmarješka cesta 6
8501 Novo mesto
Slowenia