Na stronie używamy plików cookie do gromadzenia anonimowych informacji o ruchu dla niektórych funkcji strony i do ukierunkowanych reklam. Jeśli ich nie włączysz, możesz je ustawić tak, aby blokowały / usuwały je w przeglądarce komputera w dowolnym momencie.
Roztwór Fipromax Spot-On L do nakrapiania u psów służy do leczenia i zapobiegania zakażeniom spowodowanym przez pchły i kleszcze. Produkt polecany również do leczenia i zapobiegania alergicznemu zapaleniu skóry, wywołanemu przez wszy i drapieżne roztocze, oraz przeciwko alergicznemu zapaleniu skóry, wywołanemu przez pchły, jak również w celu profilaktycznym.
1. Nazwa weterynaryjnego produktu leczniczego:
Fipromax Spot-On L 100 mg/ml produkt do nakrapania u psów ad us. vet.
2. Nazwa substancji czynnych i substancji pomocniczych:
Substancje czynne:
- Fipronil: 268,0 mg
Substancje pomocnicze:
- Butylohydroksyanizol: 0,536 mg
- Butylohydroksytouol: 0,268 mg
- Etanol: 0,268 ml
3. Wskazania lecznicze:
Preparat do leczenia i zapobiegania zakażeń spowodowanych przez pchły i kleszcze. Produkt nadaje się również do leczenia i zapobiegania alergicznemu zapaleniu skóry, wywołanemu przez wszy i drapieżne roztocze oraz przeciwko alergicznemu zapaleniu skóry, wywołanemu przez pchły, jak również w celu profilaktycznym. Pomaga również zwalczać zakażenia spowodowane przez świerzbowce. Jest także skuteczny przeciwko wektorowi boreliozy, Ixodes ricinus.
4. Przeciwwskazania:
- Preparat nie może być podawany psom młodszym niż 8 tygodni lub/i ważących mniej niż 2 kg.
- Nie podawać (psom chorym lub gorączkującym) lub w okresie rekonwalescencji!
- ZABRANIA się używać preparatu na królikach, ponieważ może spowodować poważne choroby lub doprowadzić do śmierci!
- Preparat został wyprodukowany specjalnie dla psów. Nie używać na kotach z powodu możliwości przedawkowania!
5. Skutki uboczne:
Jeżeli preparat zostanie zlizany przez psa, może on przez krótki czas ślinić się, co jest spowodowane substancją czynną, znajdującą się w produkcie. Bardzo rzadko może wystąpić na miejscu aplikacji podrażnienie skóry (zmiana koloru skóry, wypadanie sierści, swędzenie, zaczerwienienie). Sporadycznie ślinienie się, przejściowe objawy podrażnienia systemu nerwowego (hiperestezja, depresja), swędzenie, wypadanie sierści, wymioty i problemy z oddychaniem. Należy unikać przedawkowania produktu.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek inne niepożądane objawy niewymienione w tej ulotce, poinformuj o tym weterynarza.
6. Gatunki docelowe:
Pies
7. Dawkowanie, sposób podawania dla gatunku docelowego:
Minimalna polecana dawka to 6,7 mg fipronil/kg masy ciała, oraz 2,68 ml (M) tubka dla psów między wagą 20-40 kg.
Metoda stosowania: nakrapianie
8. Propozycja odpowiedniego sposobu użycia
- Trzymaj tubkę nakrętką do góry, następnie odkręć nakrętkę. Odgarnij sierść wzdłuż kręgosłupa psa, między łopatkami tak, aby skóra była widoczna. Dotknij bezpośrednio czubkiem tubki do skóry i naciśnij ją kilkakrotnie. W przypadku większych psów, aplikuj preparat w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa, nie dopuszczając do ściekania preparatu na boki. Preparat należy nakropić tylko w takie miejsca, skąd pies nie może go zlizać.
- Preparat nie powinien dostać się do oczu lub do pyska zwierzęcia.
- Należy przestrzegać podawanie odpowiedniej dawki.
- Zaleca się co miesięczne leczenie w miejscach, gdzie ryzyko infekcji pchłami i kleszczami jest duże, jeżeli pies jest uczulony na pchły lub jeżeli jest często kąpany szamponem zmiękczającym skórę. W takich miejscach, gdzie szansa na zakażenie kleszczami jest mniejsza, leczenie może być powtarzane co 2-3 miesiące.
- W przypadku zakażenia świerzbem Sarcoptes scabiei var. canis powinno się powtórzyć leczenie kilkakrotnie.
- Pomiędzy dwoma leczeniami muszą upłynąć co najmniej 4 tygodnie, ponieważ nie zostało udowodnione, że produkt jest nieszkodliwy w przypadku częstszego używania.
9. Przeciwwskazania dot. żywności:
Brak przeciwwskazań.
10. Specjalne warunki przechowywania
- Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Produkt leczniczy weterynaryjny powinien być stosowany wyłącznie w terminie ważności, podanym na etykiecie.
11. Specjalne ostrzeżenia
Specjalne ostrzeżenia dla wszystkich gatunków docelowych
Preparat musi być nakropiony w takie miejsce, skąd zwierzę nie może go zlizać, oraz, aby nie mogły go zlizać inne zwierzęta. Nie kąp ani nie pozwól psu pływać na dwa dni przed i po zaaplikowaniu kropli. Nie kąp psa częściej niż raz na tydzień, ponieważ nie ma informacji na temat, że częste kąpanie obniża skuteczność preparatu. Może się zdarzyć, że kleszcz przyczepi się do psa, dlatego nie można całkowicie wykluczyć przenoszenia chorób zakaźnych. Zaleca się również wyczyszczenie legowiska i miejsca, gdzie pies przebywa odpowiednim preparatem przeciwko pasożytom zewnętrznym.
Przedawkowanie (objawy, środki nadzwyczajne, antidotum)
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może wzrosnąć w przypadku przedawkowania, dlatego zawsze należy używać tubki o wielkości odpowiedniej do masy ciała.
Szczególne środki ostrożności dla osoby leczącej zwierzę.
Produkt może spowodować irytację błony śluzowej i oczu. Unikaj kontaktu preparatu z oczyma oraz ustami.
Jeżeli nakrapiająca zwierzę preparatem przeciwko pasożytom zewnętrznym jest uczulona na ten preparat lub na alkohol, powinna unikać styczności z preparatem. Należy unikać bezpośredniego kontaktu preparatu ze skórą rąk. Gdy do tego dojdzie, umyjmy ręce dokładnie wodą i mydłem. Jeżeli preparat dostanie się do oczu, należy je natychmiast przepłukać dużą ilością wody. Po użyciu preparatu nalezy dokładnie umyć ręce. Dopóki miejsce nakropienia preparatunie wyschnie, nie dotykaj zwierzęci oraz nie pozwól dzieciom bawić sie z nim. Zaleca się nakrapiać zwierzęta wczesnym wieczorem, ponadto nie wolno pozwolić, żeby właściciele i dzieci spały ze świeżo leczonym zwierzęciem. Podczas aplikacji preparatu nie powinno się jeść, pić ani palić.
12. Instrukcje postępowania dotyczące przechowywanie lub usuwania niewykorzystanego weterynaryjnego produktu leczniczego lub odpadów (w razie potrzeby):
Wszelkie niewykorzystane produkty lecznicze weterynaryjne i materiały odpadowe należy utylizować zgodnie z lokalnymi przepisami.
Preparat i jego opakowanie nie może dostać się do wód naturalnych, ponieważ może być niebezpieczne dla ryb i innych organizmów wodnych. W ciągu dwóch dni po aplikacji preparatu leczone zwierzę nie może pływać w naturalnych wodach.
13. Ostatnia data zatwierdzenia ulotki:
29. marzec 2016