Na stronie używamy plików cookie do gromadzenia anonimowych informacji o ruchu dla niektórych funkcji strony i do ukierunkowanych reklam. Jeśli ich nie włączysz, możesz je ustawić tak, aby blokowały / usuwały je w przeglądarce komputera w dowolnym momencie.
Foresto® jest jedyną obrożą nowej generacji odstraszającą owady, kleszcze i pchły, która daje nawet 8 miesięczną ochronę.
1, Weterynaryjna nazwa produktu leczniczego:
- 38 cm obroża (do 8 kg wagi) - Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla psów i kotów < 8 kg A.U.V.
- 70 cm obroża (powyżej 8 kg wagi) - Foresto 4,50 g + 2,03 g obroża dla psów > 8 kg A.U.V.
2, Nazwa substancji czynnych i pomocniczych:
Substancje czynne:
- Bezwonna, wodoodporna szara obroża (38 cm) z zawartością czynników aktywnych 1,25 g imidakloprydu és 0,56 g flumetryny
- Bezwonna, wodoodporna szara obroża (70 cm) z zawartością czynników aktywnych 4,5 g imidakloprydu és 2,03 g flumetryny
Substancje pomocnicze:
- Dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza (czarny) (E172), adypinian dibutylu, kwas dikapirowy glikolu propylenowego, olej sojowy (epoksydowany), kwas stearynowy, PVC.
- Dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza (czarny) (E172), adypinian dibutylu, kwas dikapirowy glikolu propylenowego, olej sojowy (epoksydowany), kwas stearynowy, PVC.
3, Wskazania
Kot: Na leczenie i zapobieganie pchlicy (Ctenocephalides felis), działa od 7 do 8 miesięcy. Działanie obroży przeciw pchlicy rozpoczyna się natychmiast po jej założeniu. Zapobiega rozwijaniu się larw pcheł w bezpośrednim środowisku zwierzęcia do 10 tygodni. Foresto może być stosowane jako część strategii kuracji w przypadku stanu zapalnego skóry w wyniku alergii na ugryzienie pchły.
Produkt ma długotrwałe, 8 miesięczne zabójcze działanie akarycydu (Ixodes ricinus, Rhipicephalus turanicus) i odstraszające w przypadku zakażenia pochodzącego od kleszcza. Jest skuteczny przeciw postaciom larw, nimf i dojrzałym osobonikom kleszczy. Może się zdarzyć, że w okresie stosowania kleszcze już znajdujące się w skórze kota nie zostaną zabite w ciągu 48 godzin od założenia obroży i są widoczne na skórze. Zaleca się usunięcie kleszczy. Zapobieganie kolejnym ugryzieniom kleszczy rozwija się w ciągu dwóch dni od założenia obroży.
W idealnej sytuacji obrożę należy założyć jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu aktywności pcheł i kleszczy.
Pies: Na leczenie i zapobieganie pchlicy (Ctenocephalides felis), działa od 7 do 8 miesięcy. Działanie obroży przeciw pchlicy rozpoczyna się natychmiast po jej założeniu. Zapobiega rozwijaniu się larw pcheł w bezpośrednim środowisku zwierzęcia do 10 tygodni. Foresto może być stosowane jako część strategii kuracji w przypadku stanu zapalnego skóry w wyniku alergii na ugryzienie pchły.
Produkt ma długotrwałe, 8 miesięczne zabójcze działanie akarycydu (Ixodes ricinus, Rhipicephalus turanicus) i odstraszające w przypadku zakażenia pochodzącego od kleszcza. Jest skuteczny przeciw postaciom larw, nimf i dojrzałym osobonikom kleszczy. Może się zdarzyć, że w okresie stosowania kleszcze już znajdujące się w skórze psa nie zostaną zabite w ciągu 48 godzin od założenia obroży i są widoczne na skórze. Zaleca się usunięcie kleszczy. Zapobieganie kolejnym ugryzieniom kleszczy rozwija się w ciągu dwóch dni od założenia obroży.
Zwalcza pchlicę (Trichodectes canis)
W idealnej sytuacji obrożę należy założyć jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu aktywności pcheł i kleszczy.
4, Przeciwwskazania:
- Nie stosować u kotów młodszych niż 10 tygodni i u psów młodszych niż 7 tygodni.
- Nie stosować w przypadku uczulenia na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą.
5, Skutki uboczne:
W niektórych przypadkach w pierwszych dniach po założeniu obroży można zaobserwować delikatne swędzenie, zaczerwienienie skóry u tych zwierząt, które nie są przyzwyczajone do noszenia obroży. Należy zwracać uwagę na to, aby obroża nie była założona zbyt ciasno.
W miejscu noszenia obroży może wystąpić lekkie wypadanie sierści i reakcje skórne, które bez zdejmowania obroży mijają w ciągu 1-2 tygodni. W indywidualnych przypadkach, do ustąpienia objawów może być konieczne zdjęcie obroży.
U kotów, początkowo, w rzadkich przypadkach mogą wystąpić tymczasowe reakcje takie jak ospałość, zmiana apetytu, ślinienie się, torsje lub rozwolnienie. Podobnie jak w przypadku innych miejscowo stosowanych preparatów, u zwierząt skłonnych do tego, może wystąpić alergiczne zapalenie skóry.
W przypadku silnych, niepożądanych objawów lub takich o których nie ma mowy w ulotce, należy niezwłocznie zwrócić się do weterynarza.
6, Zwierzę, dla którego jest przeznaczona
- Kot, Pies (pies (>8 kg))
7, Dawkowanie, sposób zastosowania w zależności od rasy zwierząt:
Na kota i na psa o małej masie ciała, do 8 kg można założyć jedną obrożę o długości 38 cm.
Na psy, których waga przekracza 8 kg można założyć obrożę o długości 70 cm.
Do zastosowania na skórze. Na szyję jednego zwierzęcia można założyć jedną obrożę. Stosować wyłącznie zewnętrznie.
8, Wskazówki dotyczące poprawnego zastosowania:
Obrożę należy wyjąć z opakowania wyłącznie bezpośrednio przed założeniem. Obrożę należy rozwinąć. Proszę sprawdzić czy podczas rozwijania obroży nie został w niej kawałek folii. Obrożę należy założyć na szyję zwierzęcia luźno. Obroża jest założona poprawnie jeżeli między szyją zwięrzęcia a obrożą mieszczą się dwa palce. Część obroży wystająca poza szlufki więcej niż 2 cm powinna być obcięta.
Obrożę zwierzę powinno nosić przez okres 8 miesięcy, a więc cały okres, na który daje ochronę. Po tym czasie obrożę należy usunąć. Założona obroża powinna być regularnie sprawdzana i w razie potrzeby rozluźniana, szczególnie w przypadku szybko rosnących szczeniaków.
Mała obroża posiada zamek bezpieczeństwa. W tych rzadkich przypadkach kiedy kot noszący obrożę zaczepi się, siła kota wystarczy do tego by obroża rozluźniła się na tyle, by kot mógł się szybko uwolnić.
9, Żywienie, medyczny czas oczekiwania
- nie dotyczy
10, Wymogi dotyczące przechowywania:
- Chronić przed dziećmi.
- Produkt weterynaryjny nie wymaga specjalnego przechowywania.
- Obroża może być wykorzystana do terminu ważności określonego na folii i pudełku opakowania.
11, Szczególne ostrzeżenie:
Szczególne ostrzeżenia w przypadku zastosowania u zwierząt.
Kleszcze w ciągu 24-48 godzin po dostaniu się na zwierzę zginą i odpadną, przeważnie bez krwiopicia.
Nie można wykluczyć wgryzienia się kleszcza po rozpoczęciu się kuracji. Z tego powodu nie można całkowicie wykluczyć przeniesienia chorób zakaźnych, których nosicielami są kleszcze.
Jak w przypadku każdego długotrwało działającego preparatu, w okresie linienia cząsteczki preaparatu zaczepione na wypadającej sierści nie zmniejszają skuteczności preparatu. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej kuracji lub wymiany obroży.
W przypadu silnej pchlicy dla optymalnej ochrony w środowisku zwierzęcia należy zastosować odpowiedni insektycyd.
Produkt jest wodoodporny, a więc pozostaje skuteczny także wtedy, gdy sierść zwierzęcia jest mokra. Długotrwałe moczenie sierści, intensywne kąpiele lub częste mycie szamponem nie jest wskazane, ponieważ zmniejsza to okres skuteczności preparatu.
Podczas badań produktu stwierdzono, że w przypadku kleszczy co miesięczne kąpiele lub moczenie sierści nie zmniejszało w znacznym stopniu 8 miesięcznej skuteczności obroży po ponownym rozprowadzeniu substancji czynnej. Natomiast w przypadku skuteczności przeciw pchlicy stwierdzono stopniowe zmniejszanie się skuteczności, począwszy od 5 miesiąca kuracji.
Według doświadczeń laboratoryjnych, wykonanych na szczurach i królikach z zastosowaniem flumetryny lub imidakloprydu, składniki czynne nie miały wpływu na płodność i rozmnażanie i nie posiadały udowodnionego działania teratogennego i fetotoksycznego. Jednak nie udowodniono nieszkodliwości preparatu weterynaryjnego w okresie ciąży i laktacji zwierząt, dlatego z braku danych stosowanie produktu w okresie ciąży i laktacji jest niewskazane.
Przedawkowanie w przypadku obroży jest mało prawdopodobne, nie oczekuje się objawów przedawkowania.
Podczas badań dotyczących przedawkowania na każdego badanego dorosłego kota i psa założono 5 obroży na okres 8 miesiący, oraz na 7 tygodniowe szczeniaki i 10 tygodniowe kociaki na okres 6 miesięcy. Nie stwierdzono innych objawów ubocznych niż te, które opisano w punkcie 6.
W tym mało prawdopodobnymprzypadku gdy zwierze zje obrożę, mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe (np. rzadki stolec).
Szczególne środki ostrożności stosowane wobec osób odpowiedzialnych za kurację zwierząt.
Obroży nie należy wyjmować z foliowego opakowania do czasu jej zastosowania.
Tak jak w przypadku każdego innego weterynaryjnego środka leczniczego nie wolno pozwalać na to, aby dziecko bawiło się obrożą, oraz żeby brało obrożę do ust. Nie pozwalajmy na to, aby zwierzę noszące obrożę spało w jednym łóżku z właścicielem a szczególnie nie z dzieckiem.
W przypadku reakcji alergicznych na składniki obroży należy unikać kontaktu z nią.
Wszystkie pozostałości obroży, obcięte części należy natychmiast wyrzucić (patrz opis zawarty w punkcie 9.).
Po założeniu obroży należy umyć ręce w obfitej ilości wody.
12, Instrukcje dotyczące postępowania lub utylizacji niewykorzystanego produktu lub jego pozostałości (w razie potrzeby):
Pozostałości niewykorzystanego produktu oraz puste opakowanie należy utylizować zgodnie z zasadami przepisów prawnych dotyczących niebezpiecznych odpadów. Produkt nie może dostać się do wód naturalnych, ponieważ jest niebezpieczny dla ryb i innych zwierząt wodnych.
13, Data ostatniej akceptacji instrukcji obsługi:
7 maja 2020 rok
14, Dalsze informacje:
Opakowania: jedna lub dwie obroże pojedynczo w torebkach foliowych, w pudełku; 12 obroży pojedynczo w torebkach foliowych, w pudełku kartonowym.
Nie wszystkie opakowania mogą być dostępne w sprzedaży.
System matryc polimerowych zapewnia powolne i ciągłe uwalnianie się z obroży obydwu substancji czynnych w małej koncentracji. To pozwala na to, żeby obydwa czynniki aktywne były na skórze psa w odpowiedniej koncentracji do osiągnięcia efektu roztoczobójczego i owadobójczego przez cały okres działania obroży. Substancje czynne zostają przeniesione na całe ciało zwierzęcia. Zgodnie z docelową tolerancją i testem kinetyki surowicy imidacloprid może być czasowo obecny w krążeniu ogólnoustrojowym, podczas gdy flumetryna była w większości niewykrywalna. Doustna absorpcja substancji czynnych nie odgrywa roli w rozwoju skuteczności klinicznej.
Skuteczność przeciw pchłom zaczyna się w ciągu 48 godzin po włożeniu obroży. W wyżej wymienionych wskazaniach wykazano skuteczność Ctenocephalides canis i Pulex irritans fleas.
Produkt wykazuje działanie reaktywne (odżywcze) na kleszcze, zapobiegając pasożytom krwiopijcom, zmniejszając tym samym ryzyko przenoszenia chorób przez wektory stawonogów.
Oprócz wymienionych wskazań, skuteczność obroży wykazuje również I. hexagonus, I. scapularis i nie-europejski variabis Dermacentor, a także holograficzne gatunki australijskie.
Obroża poprawiła stan zdrowia psów wcześniej zakażonych Sarcoptes scabiei, po trzech miesiącach nastąpijło całkowite wyzdrowienie.